Ovakve i slične izjave, više puta sam imala priliku da čujem. Kada se tu nađe i neko od klijenata, logično je da usledi pitanje: „Kako ste tačno radili na sebi (godinama)?“. Na to obično čujem odgovor: „Pročitao/la sam toliko knjiga“ ili „Pogledao/la sam onoliko videa“.
Medjutim, da pročitane knjige i YouTube mogu da reše sve naše svesne i podsvesne „zavrzlame“ i da nas reše potisnutih emocija i godinama akumuliranog sadržaja, zanimanja poput (psiho)terapeuta ili coach-a verovatno ne bi ni postojala. A potreba za uslugama koji oni pružaju danas je sve veća.
Međutim po mišljenju nekih ljudi, sve stoji i objašnjeno je u knjigama – dovoljno je da pročitaš. Samo, što to nije baš tako.
Naravno da knjige mogu da pomognu u osvešćivanju i promeni percepcije. Međutim, kada su vrlo čvrsta uverenja i obrasci ponašanja u pitanju, samo osvešćivanje nije dovoljno. Potreban je višenedeljni/višemesečni rad na konkretnom problemu, da bi se promena unutar osobe desila.
Nerealna očekivanja i želja da se što pre dogodi promena, uz samouverenost da sve te knjige koje su pročitali nisu dale efekta, ljude često i ostavi tamo gde jesu. Nesrećne, nezadovoljne i frustrirane.
Godine, pa i decenije mogu da prođu, a da oni i dalje budu uvereni da im terapija nije bila potrebna i da to ne bi ništa promenilo. Zato je bolje ništa i ne pokušavati, i ne otvarati „Pandorine kutije“. Mnogo je jednostavnije ostati tu gde jesi i pronaći opravdanje da ti ništa nije moglo pomoći.
Pravnim jezikom rečeno – „neznanje prava škodi“, tj. neznanje nas ne oslobađa od odgovornosti! Kojim god rečima pokušali da opravdaju svoj izbor, ono što zapravo žele da učine je da izbegnu svoju odgovornost. Da u svom odrazu u ogledalu pogledaju sebe u oči, i da se suoče sa sobom. A to je put; i to je jedan od zadataka koju (psiho)terapeuti imaju.
„Neka svako nadje ono što želi, jer svima se isto ne mili: ovaj skuplja trnje, a onaj bere ruže.“
Ove reči nedvosmisleno ukazuju na suštinu slobode izbora koja nam je data. Tako je i sa izborom koji imamo kada je u pitanju rad na sebi. Biraćemo u skladu sa tim koliko smo motivisani, koliko nam je bitno to što želimo da ostvarimo; koliko za to imamo hrabrosti (ponajviše za suočavanje sa sobom) i koliko nam je jasna namera da do željene promene i dođe.
Ostavite odgovor
Žao nam je, da bi postavili komentar, morate biti prijavljeni.